Telefon: 0 346 219 1250 Belgegeçer: 0 346 219 1251 besyo@cumhuriyet.edu.tr

Menü

YÜKSEKOKULUMUZ

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Tanıtım

 

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU

 

Yüksekokulumuz, 20.04.1994 tarih ve 21975 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 94/5679 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Bünyesinde; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümlerini barındırmaktadır. Yüksekokulumuz bölümlerinde eğitim- öğretim süresi 4 yıl olup, her yıl özel yetenek sınavı ile her üç bölüme toplam 120 öğrenci alınmaktadır. Öğrenci dağılımları aşağıdaki gibidir 

 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

40 (15 kız-25 erkek)

Antrenörlük Eğitimi Bölümü                            

40 (15 kız–25 erkek)

Spor Yöneticiliği Bölümü                                

40 (15 kız–25 erkek)

 

Yüksekokulumuzda 1 Profesör, 5 Dr.Öğr.Üyesi, 12 öğretim görevlisi, 1 okutman ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 21 öğretim elemanı bulunmaktadır. 

Yüksekokulumuz; yeni yaklaşımlar ve güncel bilgi ve becerilerle donatılmış, araştırma yapan, bilginin yayılması ve korunmasına çaba gösteren, bilgi değişimi, yeni bilgiler edinme ve geliştirme yolunda ilerleyen, spora ve sportif değerlere farklı ve gelişmiş bakış açıları katabilen, toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesinde öncü olabilecek Çağdaş, Demokrat, Atatürkçü, Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda hizmet veren nitelikli beden eğitimi ve spor öğretmeni, antrenör ve spor yöneticisi yetiştirmeyi amaçlamıştır.

 

Yüksekokulumuzda Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda lisansüstü eğitim verilmektedir. Lisansüstü eğitimde öğrencilere, üst düzey akademik öğrenme ve araştırma ortamı sunularak beden eğitimi ve spor bilimlerinin farklı alanlarında bilgi ve beceri kazanmak isteyen spor bilimcilere ileri düzeyde akademik eğitim sunmak amaçlanmıştır.

Misyon - Vizyon

 Misyonumuz

Dünyada ve ülkemizde, uygar düşüncelerin ve çağdaş ilerlemelerin yayılması ve gelişmesine katkı sağlamak; gerek yarışma ve performansa dönük olarak, gerekse sağlıklı bir yaşam elde etmek, eğlenmek ve toplumsal bağları güçlendirmek amacıyla zeki, çevik ve aynı zamanda da ahlaklı nesillerin yetiştirilmesini sağlamak; bunun için beden eğitimi ve spor alanında ihtiyaç duyulan bilgiyi araştırmak, yaymak ve yenilemek; ülke ve dünya standartlarına uygun eğitim programları ile devletin kuruluş felsefesini özümsemiş, evrensel değerlere sahip, sorgulayan, akılcı ve bilimsel düşünen, üreten, sorumlu ve etik değerleri geliştiren ve koruyan, topluma kaliteli spor hizmeti sunabilecek bilgi ve beceriye sahip kalifiye yönetici, öğretmen, antrenör bireyler yetiştirmeye çalışmaktır.

Vizyonumuz;

Yüksekokulumuz vizyonu, eğitim ve öğretim programları, araştırma çalışmaları ve yayınları, insan kaynakları ve tesisleri; yenilikçi, paylaşımcı ve yol gösterici yapısıyla; beden eğitimi ve spor alanında örnek gösterilen ve paydaşları tarafından özellikle tercih edilen ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği; “Ben Sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim” dediği nesilleri yetiştirmeye çalışan, uluslararası niteliklere sahip saygın bir yüksekokul olmaktır

 
     

Yüksekokulumuza Emeği Geçenler

   Doç.Dr.Zeynep SÜMER    Müdür (2004-2007)
   Doç.Dr.Melih KAPTANOĞLU    Müdür (2007-2008)
   Prof.Dr.Mehmet ÇİMEN    Müdür (2008-2010)
   Doç.Dr.Şükrü ASLAN    Müdür (2010-2012)
   Yrd.Doç.Dr.Murat KANGALGİL    Müdür (2012-2016)
       
   Doç.Dr. Sami HİZMETLİ    Müdür (1994-1997 )
   Doç.Dr. Orhan TATAR    Müdür (1998-2004)

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kamu Hizmet Envanteri ve Standartları Tablosu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kamu Hizmet Standartları Tablosu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kamu Hizmet Standartları Tablosunu PDF ve Word dosyası olarak indirebilirsiniz.


Word Dosyası İndir

Pdf Dosyası İndir

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kamu Hizmet Envanteri Tablosu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kamu Hizmet Envanteri Tablosunu PDF ve Excel dosyası olarak indirebilirsiniz.


Excel Dosyası İndir

Pdf Dosyası İndir